Ortograficzny Tajemniczy Ogród

Uczniowie klasy 4 c realizowali kolejny projekt lekturowy, tym razem związany z powieścią „Tajemniczy ogród”. W parach lub samodzielnie zaprojektowali i wykonali plansze lub makiety ogrodu, umieszczając w nich elementy zawierające w swojej nazwie jakąś trudność ortograficzną. Niektórzy uczniowie napisali też opowiadanie o kolejnych przygodach Mary, Dicka i Collina.

Efekty pomysłowości czwartoklasistów możemy podziwiać w krótkim filmiku.

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Słowo „autyzm” wywodzi się z greckiego słowa autos, co oznacza sam. Zgodnie z najnowszą klasyfikacją medyczną (ICD-11) mówimy o zaburzeniach ze spektrum autyzmu (zupełnie znika Zespół Aspergera).

Główne symptomy (triada):

• interakcje społeczne (brak naśladowania, unikanie kontaktu wzrokowego i zabaw grupowych),
  • komunikowanie się (rozwój mowy zazwyczaj opóźniony, problemy z podążaniem za wzrokiem innej osoby, z odczytywaniem wyrazu twarzy),
  • ograniczone wzorce zachowań, zainteresowań i aktywności (niechęć do zmian, wąskie zainteresowania, powtarzalne ruchy).

Galeria 1

Galeria 2

Galeria 3

« 1 z 2 »

Czytaj dalej 2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Konkurs wiedzy pn. „Ks. Józef Poremba – w służbie Bogu i małej ojczyźnie” – rozstrzygnięty!

16 marca 2021 r. (w dniu urodzin Księdza Prałata Józefa Poremby) uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie wiedzy pn. „Ks. Józef Poremba – w służbie Bogu i małej ojczyźnie”. Konkurs został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Parafię Rzymsko-Katolicką pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju, test, który składał się z 20 pytań wielokrotnego wyboru, został przeprowadzony on-line.

29 marca 2021 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu, którego dokonał Starosta Dąbrowski Pan Lesław Wieczorek oraz Wicestarosta Pan Krzysztof Bryk.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce:
Weronika Słowik – uczennica kl. 7 a

II miejsce:
Krzysztof Kozioł – uczeń kl. 7 a

III miejsce ex aequo:
Jakub Czochara – uczeń kl. 7 d
Sylwia Morawiec – uczennica kl. 7 a
Wojciech Ciećko – uczeń kl. 5 a

Serdecznie gratulujemy uczniom osiągniętych sukcesów!

Akcja Samorządu Uczniowskiego „Kartka dla Seniora”

Na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Kartka dla Seniora”.

Kartki świąteczne zostały przekazane osobom potrzebującym naszego wsparcia, dobrego słowa i życzliwości. Świąteczne kartki otrzymali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy, pacjenci i pensjonariusze Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej oraz uczestnicy Dziennego Domu „Senior +” działającego w naszym mieście. Bardzo serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel i wykonali piękne, kolorowe kartki.

„Śladami Stasia i Nel” – projekt na podstawie lektury „W pustyni i w puszczy”.

Podsumowaniem  lektury „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza w klasie 5 a nie był tradycyjny sprawdzian wiadomości i umiejętności, lecz projekt,  nad którym uczniowie pracowali kilka dni. Po zapoznaniu się z kryteriami, mieli zaprojektować mapę, ukazującą trasę wędrówki  Stasia i Nel (na niej zaznaczyli najważniejsze miejsca, oraz krótko je opisali) oraz ciekawostki na temat flory i fauny Afryki.

Piątoklasiści bardzo dobrze wywiązali się z powierzonych im zadań – powstały ciekawe prace. Uczniowie zadowoleni i dumni ze swojej pracy stwierdzili, że cel został osiągnięty, a czas spędzony nad projektem był niezwykle przyjemny.

Oferta edukacyjna dla ósmoklasistów – ZST Tarnów-Mościce

Szanowni Państwo,
w związku z sytuacją epidemiczną i związaną z tym niemożnością bezpośredniego zaprezentowania oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego na rok szkolny 2021/2022 oraz rosnącym zainteresowaniem, zapraszamy Ósmoklasistów i  Rodziców do odwiedzenia naszej strony internetowej www. zst-tarnow.pl  i specjalnego informatora o zawodach https://www.zst-tarnow.pl/category/informator-osmoklasisty/ .