PROMOCJA PROJEKTU „MIĘDZYNARODOWA MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJI SZKOLNEJ”

Z okazji jubileuszu 20-lecia budynku Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Dąbrowie Tarnowskiej, nauczyciele uczestniczący w szkoleniach przygotowali stanowisko promujące projekt „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Goście mogli zapoznać się z ideami samego projektu, jak i z przebiegiem jego realizacji, oglądając zdjęcia oraz degustując przysmaki pochodzące z krajów, w których odbyły się szkolenia. Samo stanowisko oraz różnorodność przygotowanych specjałów wzbudziły ogólne zainteresowanie przybyłych gości.

Wśród serwowanych przekąsek znalazły się m.in. Apfelstrudel i tort Sachera z Austrii, deserki tiramisu i pannacotta oraz ciasteczka amaretti i cannoli z Włoch, ciasto marchewkowe i ananasowe z Wielkiej Brytanii, typowe hiszpańskie i maltańskie słodkości oraz koreczki z halloumi prosto z Cypru.


Kulinaria krajów DACHL w odsłonie klas ósmych

W ramach upowszechniania wiedzy zdobytej na szkoleniu dla nauczycieli języka niemieckiego organizowanego z funduszy programu POWER – Erasmus+ uczniowie klas 8 mieli okazję zmierzyć się z zagadnieniami kulinarnymi krajów DACHL przygotowując prezentacje multimedialne o wybranym kraju niemieckojęzycznym, a także  przedstawiając scenki w niemieckiej restauracji. Zobacz prezentację klasy 8 A  i prezentację klasy 8 B.

Chętne osoby poświęciły również swój czas na przygotowanie tradycyjnych specjalności kulinarnych od bratwurstek, przez Rösti (pieczony placek ziemniaczany), Apfelstrudel (sztrucel jabłkowy) Pischinger (wafelki orzechowe), czekoladki Mozartkugeln oraz lemoniada ziołowa Almdudler prosto z Wiednia, Lebkuchen (pierniczki niemieckie), Karrotenkuchen (ciasto marchewkowe), Zopf (chałka) bardzo lubiany w Szwajcarii, aż do pysznych słodkości takich jak tort szwarcwaldzki czy słynny tort Sachera itp. Większość potraw można było skosztować podczas święta szkoły. Gratulujemy wspaniałych pomysłów i smacznych smakołyków.