Akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

O Konstytucji 3 Maja – ciekawiej!

Co rok obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jest to ważne, państwowe święto. W dniu 30 kwietnia 2018 roku, 227 lat od tego wielkiego dokonania polskiego ustawodawstwa, w PSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej obchody przybrały bardzo nowatorskie oblicze, by uciec od rutyny i zniechęcenia formami pompatycznymi.

Przygotowani przez p. Renatę Skrzyniarz i p. Alicję Czesak-Ptak uczniowie z klas V b i VII a zaprezentowali dzień 3 maja 1791 roku w formie programu informacyjnego. Pojawili się dziennikarze prowadzący i ich goście w studio, reporterzy z ulic Warszawy przeprowadzający relację z sejmu i wywiad z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, korespondenci zagraniczni prowadzili rozmowy: we Francji – z Robespierre’em, w Petersburgu – z carycą Katarzyną. Nie zabrakło także stylizowanych stałych punktów programu – wiadomości muzycznych, sportowych i prognozy pogody. Stacja telewizyjna PodSat DT emitowała też własny sygnał dźwiękowy, ilustrowała materiał artykułami Konstytucji i zdjęciami, pojawiła się nawet reklama polskich szabel.

Znakomita była oprawa muzyczna, usłyszeliśmy m.in. pieśni: „Taki kraj”, „Witaj, majowa jutrzenko”, „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”.